Kanye West – Graduation

Septembris 21, 2007

Mūsdienās Hip-Hop pasaule ir sašķēlusies simtiem dažādos novirzienos, kas savā starpā gan konkurē, gan sadarbojas. Tas ir jautājums par to, ko mēs saucam par Hip-Hopu un kurās robežās ir jāieliek gabals vai varbūt bitreits vai varbūt, kas cits, kas Hip-Hopu padara par Hip-Hopu. Es nezinu šo formulu, es principā nezinu neko, kas kaut ko padarīto par to, kas tas ir mūsdienu augošās ekonomikas un dzēlīgā mārketinga apstākļos. Šajā gadījumā tomēr būtu jānošķir emocijas no zināšanām. Šis būss mans skatījums uz albūmu, kas, pagaidām, uz pāris dienām, ir pacēlis manu emocionālo stāvokli citā dimensijā. Šis fakts nebūtu tik ļoti nozīmīgs, ja jau iepriekš nebūtu saskāries ar šo izpildītāju, novērtējis viņa tēmas, vārdu plūsmu un vissvarīgāko – talantu.

Šoreiz runa būs par Kanye West, kurš nesen kā izdevis savu jaunāko plati “Graduation” (11. Septembris, 2007). Plate, manā uztverē, ir kā loģisks turpinājums viņa līdzšenējiem diviem albūmiem “The College Dropout” (2004) un mazliet mazāk veiksmīgo “Late Registration” (2005). Talants – tas ir vienīgais, kas man nāk prātā noklausoties šo albūmu. Te nav jārunā par tēmu Hip-Hops tad un tagad, tas ir lieki gadījumā, kad cilvēks ir radījis zvaigzni, kas vēl ilgi spīdēs, domāju, gan topos, gan čārtos, kaut gan tas pat nebūtu tas svarīgākais. Tas ir albūms, kurš papildina iepriekšējo albūmu ķēdīti un izspīdina Kanye veikumu vēl spilgtāk. Albūms ir burtiski piebāzt ar izmeklētiem un smalkiem sampliem, kas nāk ne tikai no 70 gadu hitiem, bet nu jau arī no 60 gadu izpildītājiem, kā arī no tik netipiskiem Hip-Hopam izpildītājiem kā Elton John un Daft Punk (orģinālgabals no Edvina Birdsonga), Can kā arī Kid Charlemagne. Kanye ir pagriezis Hip-Hopu pavisma jaunā ritenī un aizsācis kaut ko pavisam traku. Sķiet, viņš vairs nešķiro kādus mūziķus samplēt, viņš samplē visu, kas viņam patīk un viāņm tas izdods godam. Var aŗi just, ka nav īpaši strādāts pie hītiem. Viss albūms kopumā ir ieturēts tādā apsūbējošā noskaņā, bet saglabā savu svaigumu ar lieliski radītu basa līniju un vokāliem. Lai arī kā meklētu nespēju atrast nevienu gabalu, kas tā īpaši izceltos uz pārējo fona. Jā, savā veidā izceļas “Stronger” ar lielu elektronisku piešpirci, taču uz kopējā fona tas nav nedz trakāks, nedz neiederīgāks par citiem gabaliem.

Jāpiemin arī nesen, masu mēdijos izskanējušā un uzjundītā cīņa starp 50cent un Kanye West par pārdoto albūmu skaitu. Muļķigi, bet lai nu kā tur arī nebūtu. Kanye es uztveru kā tamborētāju, kas, lai arī cik slavens, bagāts nekļutu, nepamet savus klausītājus, viņš turpina pārsteigt, viņš turpina to, kas viņam patīk, viņš turpina meklēt ceļus, meklēt veidus. 50cent savukārt manā uztverē ir tāda kā liela fabrika, kas, varbūt, nav nemaz tik nekvalitatīva, taču noteikti ne tik kreatīva un svaiga kā Kanye.

Tā ir sajūta, kas mani pārņem noklausoties Kanye albūmu, kas padara to par zeltu.. viss pārējais ir tikai vārdi un jēdzieni, kas katram kalpo saviem mērķiem.

Un vēl pāris linki autgstāk minētā sakarā:

Wikipēdija par Kanye West
Kanye West oficiālā mājaslapa

Advertisements

One Response to “Kanye West – Graduation”

  1. Autors Says:

    Mūsdienu hip-hop pasaule ir man nesaprotama. Kur palicis OZOLS ?


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: